User Menu

Nasze zdjęcia

Odwiedzających


It seams that module Counters (mod_jstat_counters) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.


Dzisiaj: 1
Wczoraj: 4
W miesiącu: 240
Wszystkich: 34886
Wszystkich stron: 0
Liczymy od: 2010-10-05


Designed by:

Z sąsiedzką wizytą w KGW w Kopalni

Dnia 3 marca  2015r. uczniowie kl. IV i V wraz z wychowawczyniami, p. Danutą Kowalik i p. Katarzyną Stadler, zostali zaproszeni do siedziby KGW w Kopalni na niecodzienne warsztaty, których celem miało być przypomnienie zwyczajów związanych ze strojeniem gaiku.

Na początku obejrzeliśmy taniec z gaikiem i wysłuchaliśmy piosenki w wykonaniu zespołu ludowego  oraz krótkiej historii o zwyczaju chodzenia z gaikiem i odwiedzania domów. Potem, pod kierunkiem pań z Koła oraz p. Tomasza Cieślika , którzy tłumaczyli i pomagali, dzieci wykonały z bibuły, krepiny i drucików piękne kwiaty oraz wstążki, mające ozdobić przygotowane drzewko.

   Po krótkiej przerwie na słodki poczęstunek uczniowie z ochotą przystąpili do kolejnego etapu warsztatów – nauki tańca z gaikiem pod kierunkiem p. Ewy Błaszczyk, instruktorki zespołu ,,Konopielki’’. Figury tanecznie nie były może skomplikowane, ale połączenie odpowiednich kroków ze zmianą kierunku i rytmu wymagało dużego skupienia oraz zaangażowania początkujących tancerzy.

   Taniec i ruch wyzwala radość, a więc w świetnych nastrojach rozpoczęliśmy uczenie się piosenek i przyśpiewek związanych z gaikiem, w czym wspierała nas m.in. dyrektor GCKiR, pani Iwona Lisek.

   Z siedziby KGW w Kopalni wyruszyliśmy barwnym pochodem, niosąc gaik, a w szkole uczniowie zaprezentowali wszystkim to, czego się nauczyli podczas warsztatów oraz gaik, który przystroili.

   Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do pań z KGW w Kopalni, z przewodniczącą – p. Olą Szczepańską, które tak gościnnie i serdecznie nas przyjęły, a przede wszystkim ciekawą formą zajęć wzbogaciły naszą wiedzę, o tym prawie zapomnianym, ludowym zwyczaju.

   Nasze miłe gospodynie wielokrotnie udowadniały, swą pomocą i bezinteresownym zaangażowaniem, że dobro naszej szkoły, a przede wszystkim dzieci tu uczęszczających, są dla nich naprawdę ważne.

   Ta lekcja na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, jako bardzo potrzebna inicjatywa, która jest kultywowaniem tradycji i przekazywaniem potrzebnych wartości młodemu pokoleniu.

                                                            Danuta Kowalik